Jaroszowiec, 17.11.2024
Witam wszystkich bardzo serdecznie❗️
Co u Was ?
Ja dzisiaj byłam w Rabsztynie.
„Na szczycie Kruczej Skały.
W drugiej połowie XIII wieku, na szczycie skały zbudowano zamek. Nieco później wybudowano kamienną wieżę obronną. Nie wiadomo, kto zbudował najstarszą część zamku – legendy podają, że był to małopolski ród rycerski Toporczyków
z Morawicy.
Piękne, zrekonstruowane ruiny Zamku wznoszą się nieopodal Olkusza. Spotkasz tutaj Rycerzy walczących w licznych turniejach. Ze szczytu widokowej wieży zobaczysz okazałą panoramę okolic Olkusza, a po inscenizacjach rycerskich potyczek odpoczniesz przy pysznej kawie.
W 2022 roku Zamek Rabsztyn otrzymał prestiżowy Jurajski Certyfikat Jakości w kategorii ATRAKCJE TURYSTYCZNE.”
Zwiedzaliśmy Chatę Lucjana rodzinny dom Antoniego Kocjana, wybitnego konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2.
Drewniany dom, w którym urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku. Na zlecenie władz Olkusza, dom został rozebrany, a następnie przewieziony do Rabsztyna i zrekonstruowany. Antoni Kocjan urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie.
Po ukończeniu olkuskiego gimnazjum, w 1923 r. został studentem Politechniki Warszawskiej i rozpoczął działalność w Sekcji Lotniczej Politechniki. Od 1931 roku prowadził własne Warsztaty Szybowcowe. Zaprojektował szybowce: Czajka, Sroka, Sokół, Mewa i Orlik. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to jego konstrukcje.
Na szybowcach konstrukcji Kocjana ustanowiono 40 krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe.”
Więcej na:
Zamek Rabsztyn
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz